150 години безсмъртие

150 години безсмъртие

150 години безсмъртие

29.05.2026

Изминалата седмица в нашата гимназия премина под знака на преклонението и паметта. Извървяхме четиридневен път, посветен на 150-годишнината от гибелта на нашия патрон, чрез поредица от инициативи: конкурса за рецитиране „Поетът, надживял времето си“, изложбата конкурс „Титанът от Калофер“ в галерия „Марин Гогев“ и дигиталния конкурс „Ботев в сърцето“.
В петък, 29 май поставихме официалния финал с Деня на отворените врати под наслов „Ликът на Ботев и съвременната дигитализация“.
В голямото фоайе на училището се проведе възпоменателна поименна проверка. В пълна тишина, под мощните удари на тъпана, водени от Антон Ангелов от X "в" клас, бяха изречени имената на Ботев и неговите четници, а залата отговори в един глас: „Падна в бой за свобода! Той не умира!“. Директорът на гимназията, инж. Соня Милкова се обърна към присъстващите с думи за дълга, а Мария Вороник от X "б" клас изпълни стихотворението „На прощаване“.
Всички присъстващи наведоха глави в минута мълчание, последвана от дълбок камбанен звън и Химна на Република България. Специален поздрав поднесоха Денислав Тихомиров от VIII "в" клас и Антон Ангелов от X "в" клас.
За нас беше чест да посрещнем скъпи гости, които споделиха този ден на преклонение и разгледаха арт-инсталацията „Словото на Ботев“:
* Г-жа Вера Даскалова (директор на VIII ОУ „Кракра Пернишки“, гр. Перник) и нейните ученици;
* Учениците от ОУ „Св. Св. Кирил и Методий “, с. Драгичево;
* Г-жа Венцислава Крумова (старши експерт в РУО – Перник);
* Всички родители и кандидат-гимназисти.
Ботев не е просто портрет на стената – той е жива памет и равносметка за всеки от нас.

Дълбок поклон!