ИСТОРИЯ НА ПГТЕ "ХРИСТО БОТЕВ" - ГРАД ПЕРНИК
1922 г.
Към Държавното средно техническо училище в гр.София се открива минен отдел
1942 г.
По решение на Дирекцията на природните богатства Минния отдел на ДТСУ-София се премества в Перник. На 9 ноември същата година започват редовни учебни занятия 83 ученици в 3 паралелки. Училището се помещава в отчуждена и ремонтирана сграда на братя Наумови, която се намира в близост до халите. Зам. директор (пълномощник) за Перник на ДТСУ е учителят Асен Белчев. По-късно отделът се преобразува като филиал с ръководител инж. В. Сотиров.
1945 г.
Филиалът се обособява като самостоятелен клон и е настанен в сгради на „Мини Перник” бл.4, бл.5, бл.6 и бл.12 в кв. ”Хр.Смирненски”. Първоначално директор е Кръстьо Андонов, а по-късно Мирчо Димитров.
1948 г.
Училището се утвърждава като Минна техническа гимназия. Директор е Нешо Паздеров.
1949 г.
Към училището се въвежда и металургичен отдел и от 1951 г. то приема наименованието Техникум по минна и рудна промишленост и металургия „Христо Ботев”. В 22 паралелки се обучават 750 курсисти в сградата на старата пернишка гимназия.
Специалностите са: „Въглищна експлоатация”, „Рудна експлоатация”, „Минна икономика”, „Обогатяване на полезни изкопаеми”, „Минна механика и електротехника”, „Геология и проучване на полезни изкопаеми” и „Металургия”. Директор на училището става Георги Спасов, а след него Иван Велинов.
1959 г.
Техникумът влиза в построената в него масивна сграда на ул. „Търново” № 14 и само за десетилетие се превръща във внушително учебно заведение. За това време в педагогическия му състав се влива ново поколение млади и способни учители. Директор на техникума от 1962 година става Ерменчо Иванов.
1970 г.
С указ № 870 на президиума на Народното събрание техникумът е наградена с орден „Кирил и Методий” ІІІ степен.
1973 г.
Техникумът по минна промишленост „Хр.Ботев” се обединява със съществуващото успоредно с него СПТУ по минно дело и се премества в неговата сграда на ул.”Силистра” № 10. Директор на техникума е инж. Пенка Шуменска, а от 1976 г. - инж. Дончо Тошков.
1993 г.
Техникумът се преименува в Техникум по енергетика и минна промишленост „Христо Ботев”. Разкрити са нови специалности с енергетична насоченост. Обучават се 512 курсисти в 24 паралелки. Директор на техникума от 1979 г. е отново Ерменчо Иванов, а от 1986 г. - инж. Любомир Василев.
1998 г.
Директор на техникума става инж.Симеон Симеонов.
2001 г.
Приема се първата паралелка по специалността „Техник по газоснабдяване".
2002 г.
Техникумът се обединява с Вечерния техникум по транспорт и електротехника и се преименува в Професионална гимназия по енергетика и минна промишленост (ДВ бр.63/2002 г.)
2003 г.
Директор на гимназията става инж. Соня Милкова
2007 г.
Гимназията празнува 85 годишен юбилей. Обучават се 403 ученици в 18 паралелки. Специалностите са: „Хидрология и хидрогеология”, „Хидрология и геотехника”, „Техник по газоснабдяване”, „Газова техника”, „Електрически машини и апарати”, „Електродомакинска техника”, „Електрообзавеждане на производството”, Топлинна и хладилна техника”, „Хладилна техника”, „Климатична и вентилационна техника”
2012 г.
Професионална гимназия по енергетика и минна промишленост „Христо Ботев” отбелязва 90 години от създаването си. От учебната 2012/2013 година се открива най-новата и единствена за региона специалност „Телекомуникационни системи” с прием след завършен VІІ клас. Учениците получават фундаментални знания по електрониката, автоматиката, комуникационната и компютърна техника; познания по електротехника, аналогова и цифрова схемотехника, цифрови мрежи и системи, мобилни телекомуникации. Реализацията на учениците се подпомага с поддържаното високо ниво на чуждоезиково и компютърно обучение.
2013 г.
В училището се извършва обучение на общо 240 ученици: 139 в дневна форма на обучение /7 паралелки/ в три специалности – „Газова техника“, „Топлотехника“ и „Телекомуникационни системи“ и 101 ученици в задочна форма на обучение /4 паралелки/. Разкрита е паралелка в задочна форма на обучение по нова специалност „Добивни и строителни минни технологии“, поради заявена нужда от квалифицирани кадри от страна на фирма „Асарел Медет“ АД във връзка с предстоящото разработване на златосъдържащи руди край град Брезник.
2016 г.
Тази година е тежка за всички училища, поради демографските проблеми в цялата страна. Със заповед на министъра на образованието № РД-14-68 /08.07.2016 г./ ДВ бр. 52 /08.07.2016 г./, поради намаляване броя на учениците е закрита една от най-старите професионални гимназии в град Перник – Професионална техническа гимназия „Юрий Гагарин“. Имуществото на закритата гимназия е предоставено за управление на ПГЕМП „Христо Ботев“, а учениците от двата класа, обучаващи се в специалност „Автотранспортна техника“ и специалност „ Компютърна техника и технологии“ са насочени за обучение към ПГЕМП „Христо Ботев“.
2017 г.
Гимназията празнува 95 години от основаването си. Обучават се 220 ученици в дневна форма на обучение /9 паралелки/ в специалности: „Газова техника”, „Топлотехника – топлинна, климатична, вентилационна и хладилна”, „ Телекомуникационни системи“, „Компютърна техника и технологии“, „Автотранспортна техника“ и „Машини и системи с ЦПУ“ и 30 ученици в самостоятелна форма на обучение. Специалността „Машини и системи с ЦПУ“ е нова за училището и е част от проект „ДОМИНО“ /дуална система на обучение – обучение чрез работа/ по швейцарски модел. ПГЕМП „Христо Ботев“ съвместно с доказани в областта на машиностроенето фирми и с финансовата подкрепа на швейцарското правителство осигурява на учениците от VIII, IX и X клас, обучаващи се в тази специалност стипендии, а за учениците от XI и XII клас реално работно място и възнаграждение в размер на 90% от минималната работна заплата за страната. Училището кандидатства по Национална програма „Достъпно и сигурно училище“, модул „Достъпна архитектурна среда“ и модул „Сигурност“. Изградена е система за контрол на достъпа /система за регистрация и отчитане на контрола на достъпа чрез електронни карти/, както и физически бариери за контрол. Изградена е и сигнално-известителна система за охрана на сградата. Осигурена е и система, позволяваща видеонаблюдение в специализиран център на входа на училището. По модул „Създаване на достъпна архитектурна среда“ е адаптиран и изграден санитарен възел и е монтирано диагонално платформено съоръжение за хора с увреждания. Материалната база е обновена с ремонтиран и оборудван нов компютърен кабинет, в който е монтирана интерактивна дъска. В цялата сграда на училището е изградена безжична Wi-Fi мрежа. Със средства по Национална програма „Оптимизация на училищната мрежа“, модул „Рационализация на мрежата от професионални училища“ е ремонтирано помещение, което е част от учебната лаборатория по телекомуникации и комуникационни технологии и е закупено необходимото оборудване. По същата програма е ремонтирана и модерно оборудвана учебна работилница по Автотранспортна техника и е закупен нов учебен автомобил. За провеждане на теоретичните часове по автотранспортна техника е обособен специализиран учебен кабинет, оборудван с компютърна станция с 10 терминални устройства, както и с дидактически материали. Изграден е нов физкултурен салон.
2018 г.
Дворното пространство на училището придобива напълно нов европейски облик. Ремонтните дейности са осъществени по проект за трансгранично сътрудничество България – Сърбия. Водещ партньор е община Цървени кръст, гр. Ниш, Република Сърбия, а проектен партньор от българска страна е Областна администрация – Перник. Проектът е с наименованието „Инвестиция в здравето и просперитета на младежта в Българо-Сръбския регион“. Възстановена е оградата на двора, изградено е мини футболно игрище, комбинирана спортна площадка за волейбол и баскетбол, фитнес на открито, лекоатлетическа писта със специална настилка.
2020 г.
На територията на България поради извънредната ситуация и с оглед овладяване на пандемията от COVID-19 е обявено извънредното положение с решение на Народното събрание от 13 март 2020 г. Със заповед на министъра на здравеопазването № РД-01-124/13.03.2020 г. се преустановява присъствения учебен процес. Учениците преминават на обучение от разстояние в електронна среда, чрез използване на електронни платформи и приложения и така приключва учебната година. Учебната 2020/2021 година започва с присъствено обучение на учениците, което през месец ноември отново преминава в обучение от разстояние в електронна среда поради усложнената епидемиологична обстановка в страната. В ПГЕМП „Христо Ботев“ се обучават 252 ученици в дневна форма на обучение /12 паралелки/ в специалности: „Топлотехника – топлинна, климатична, вентилационна и хладилна”, „Телекомуникационни системи“, „Компютърна техника и технологии“, „Автотранспортна техника“ и „Машини и системи с ЦПУ“ и 16 ученици в самостоятелна форма на обучение.
2021 г.
В резултат на нашата упорита и непрекъсната работа броят на учениците в дневна форма на обучение в гимназията се увеличи двойно за последните шест години – от 157 през учебната 2015/2016 година (7 паралелки) на 300 през учебната 2021/2022 година (14 паралелки).
Разкрита е нова паралелка по специалност „Автомобилна мехатроника“, която единствена в регион Перник.
Като училище със 100-годишна традиция ние се стремим да се развиваме и да предлагаме модерни и приложими специалности, съобразени с нуждите на пазара на труда. В тази връзка Професионална гимназия по енергетика и минна промишленост (ПГЕМП) „Христо Ботев“ се преименува на Професионална гимназия по техника и енергетика (ПГТЕ) „Христо Ботев“. Промяната влиза в сила от 1 октомври 2021 г., съгласно Заповед № РД-14-58/08.09.2021 г. на министъра на образованието и науката.
През месец септември 2021 г. в работилницата по топлотехника е изградена и обособена единствената в училище за регион Перник соларна лаборатория със средства, дарени от „Грийнпийс“ – България.
Изградена и оборудвана е лаборатория по телекомуникационни системи.
Направен е основен ремонт и е оборудвана с най-съвременна техника работилница по автотранспортна техника. Закупени са два нови учебни автомобили за обучението на учениците по управление МПС – Киа Рио (производство 2017 г.) и Опел Мока (производство 2021 г.).
2022 г.
Възстановява се изцяло присъственият учебен процес.
В училището се обучават 310 ученици в дневна форма на обучение по следните специалности: Компютърна техника и технологии; Телекомуникационни системи; Топлотехника – топлинна, климатична, вентилационна и хладилна; Възобновяеми енергийни източници; Автотранспортна техника; Автомобилна мехатроника.
През месец май 2022 г. Професионална гимназия по техника и енергетика „Христо Ботев“ отбелязва своя 100-годишен юбилей. А 100 години за едно училище са истински повод за гордост! Професионална гимназия по техника и енергетика „Христо Ботев“ се гордее със своя нов съвременен облик – обучение на ученици по специалности, адекватни на изискванията на пазара на труда в съвременно оборудвана материално-техническа база и с висококвалифицирани специалисти.