
Национална програма "ИКТ в системата на предучилищното и училищното образование"
Общата цел на националната програма е подобряване достъпността, качеството и възможностите за обучение в системата на предучилищното и училищното образование, достъпа до съвременни ИКТ, чрез внедряване на образователни иновации и създаване на условия за устойчивото им развитие.
Специфични цели:
1) Осигуряване на достъп до електронни образователни ресурси и съдържание,софтуер за професионално обучение и за администриране и управление на учебния процес;
2) Внедряване на модерни технологии за осигуряване на съвременна образователна среда в процеса на обучение в институциите от системата на предучилищното и училищното образование (ПУО);
3) Осигуряване на свързаност и средства за интернет на всички училища и средства за развитие, поддръжка и свързаност на опорната мрежа; Разширяване на възможностите на дата центровете на МОН за предоставяне на съвременни облачни услуги за нуждите на българското образование.
Очаквани резултати:
- Изградена трайна и сигурна високоскоростна свързаност, интегрираща регионалните комуникационни центрове с центровете за данни, иновативни ресурси и съдържание на МОН, свързвайки ги към електронната съобщителна мрежа на държавната администрация.
- Развитие на единната входна точка за достъп до облачни ИКТ образователни ресурси и услуги чрез разширяване и укрепване на центровете за данни и образователно съдържание и централизиране на всички образователни ресурси, регистри и услуги, укрепване и конфигуриране на сървърната и дисковата инфраструктура за предоставяне на информация и услуги за училищата.
- Функциониращ център за мониторинг, предоставящ възможност за наблюдение и контрол на използваните от МОН и финансираните по НП „ИКТ в системата на предучилищното и училищното образование“ проекти и приложения. Осигурени техническа поддръжка и HelpDesk за контрол и управление на ИТ процеси, в помощ на училищните администратори.
- Внедрени модерни технологии за обучение в институциите от системата на предучилищното образование.
- Възможност за предоставяне на ИКТ услуги на училищата чрез ресурси, поддържани в облачна хибридна среда.
- Осигурена интернет свързаност на училищата, ДЛЦ и центровете за подкрепа на личностно развитие на бюджетна издръжка.
- Внедрени иновативни софтуерни решения за управление на учебния процес и осигуряване на възможности за съвместна работа от разстояние и в хибридна среда, вкл. и чрез използване на изкуствен интелект; осигурен софтуер за професионално обучение и подкрепа на съпътстващите дейности по използването му като част от образователния процес.
- Придобити нови знания от учениците, учителите и ръководните екипи на училищата относно киберсигурност и безопасно използване на интернет.
- Осигурено високо ниво на мрежова и информационна сигурност във WAN мрежата на МОН, прилежащите регионални структури и образователните институции. Обновени центрове за данни, предоставящи облачни и е-услуги и съдържание, обслужващи институциите от системата на предучилищното и училищното образование в страната.
- Създадена специализирана подкрепяща среда в училищата – достъпност на информацията и комуникацията, за ученици със специфични нарушения на способността за учене – с дислексия, дисграфия и дискалкулия, чрез осигурени технически средства и софтуери, подпомагащи обучението на ученици със специфични нарушения на способността за учене – с дислексия, дисграфия и дискалкулия, както и чрез средства за ДАК.
- Осигурена защита на дейности, свързани с правилното провеждане на Държавните зрелостни изпити и Националните външни оценявания.
Допустими дейности и срок на изпълнение:
Дейност 1. Разширяване на възможностите на дата центровете на МОН за предоставяне на съвременни облачни услуги за нуждите на българското образование, както и на дейности, свързани с обезпечаване на работоспособността им. Техническо обслужване, синхронизация на профилите и администриране на интегрираните облачни платформи и устройства за обучение в електронна среда.
Осигуряване дейността на мониторинг център на МОН с техническа поддръжка и HelpDesk.
Дейност 2. Закупуване на интерактивно мултимедийно оборудване или иновативен хардуер и софтуер за институциите от системата на предучилищното образование, както и подкрепа на съпътстващите дейности по използването им като част от образователния процес.
Дейност 3. Закупуване/предоставяне на средства за оборудване за фронтално обучение, иновативен хардуер, интерактивно мултимедийно оборудване и въвеждане на ИКТ за нуждите на училищното образование и на ДЛЦ.
Дейност 4. Подкрепа за осигуряване на достъпност на информацията и комуникацията на ученици със специфични нарушения на способността за учене – с дислексия, дисграфия и дискалкулия, както и чрез средства за ДАК, предназначени за ученици с физически увреждания и двигателни ограничения и за невербални ученици със специални образователни потребности.
Дейност 5. Внедряване на иновативни софтуерни решения за управление на учебния процес и осигуряване на възможности за съвместна работа от разстояние и в хибридна среда, вкл. и чрез използване на изкуствен интелект; Внедряване на софтуер за професионално обучение и подкрепа на съпътстващите дейности по използването му като част от образователния процес; Подкрепа на дейности по електронно администриране и управление на учебния и административния процес.
Дейност 6. Подобряване на компетентностите на учениците, учителите и ръководните екипи на образователните институции по отношение на киберсигурността и безопасно използване на интернет.
Дейност 7. Осигуряване на свързаност и средства за интернет на държавните и общинските училища, Държавния логопедичен център и центрове за подкрепа на личностно развитие (ЦПЛР), както и средства за развитие и поддръжка на опорната мрежа. Внедряване на модерни технологии за управление на WAN мрежата на МОН, прилежащите регионални структури и образователните институции. Извършване на анализ и възможности за оптимизация на съществуващата опорна мрежа и инфраструктура в училищата.
Дейност 8. Изграждане/доизграждане на WiFi мрежи за нуждите на държавните и общинските училища/ДЛЦ и изграждане на нови WiFi зони, както и дейности, свързани с обезпечаване на работоспособността им.
Дейност 9. Осигуряване на възможност за извършване на видеонаблюдение и видеоконтрол при провеждане на сесии на Държавни зрелостни изпити и Национални външни оценявания.
Дейност 10. Мониторинг
През учебната 2024/2025 година ПГТЕ "Христо Ботев" кандидатсва и спечели средства по Дейност 5 за Внедряване на софтуер за професионално обучение и подкрепа на съпътстващите дейности по използването му като част от образователния процес.